تبلیغات
کادر بسته ، نمای باز - فن برنامه سازی تلویزیونی- قسمت هشتم
کادر بسته ، نمای باز
و خدایی که در این نزدیکیست ...

فن برنامه سازی تلویزیونی- قسمت هشتم
ارسال در تاریخ 20 تیر 92 توسط مصطفی صفری
center

نویسندگی برای مستند

کار نهایی نوسینده در فیلم مستند نوشتن گفتار متن است. این مهارت فنی نادری است که قبل از به ثمر رسیدن به تجربه فراوان نیاز دارد. ترفند این کار این است که بگذارید خود فیلم تا حد امکان حرف بزند و از گفتار صرفاً برای تکمیل نوار و تصویر صوتی استفاده کنید.

نویسنده متن با فهرست نهایی که از برشهای نهایی فیلم تهیه شده کار می کند. این فهرست نما حاوی توضیح خلاصه هر نما با اشاره به طول آن به فوت یا ثانیه یا بر چسب سلیقه یا روش استودیو است. مکث های بین پاراگرافها به بیننده فرصت می دهد تا کلمات و تصاویر را بگیرد و بین آنها ارتباط برقرار سازد.

تنها روش نوشتن متن نزدیک به فیلم، شمارش کلمات و محاسبه دقیق فوت (طول فیلم ) است.

بعضی اوقات ممکن است واژه بندی جملات کوتاه حذف شود، ممکن است جملات جابجا شده یا به کلی عوض شود.

پیروی از ساخت معمول فاعل – مفعول – فعل در جملات بی فایده است. برای مثال « پروفسور جان اسناج، سرپرست بخش ادبیات انگلیسی در میان تظاهر کنندگان بود. » این باعث می شود که بیننده زمان زیادی به دنبال کسی بگردد که هنوز دیده نمی شود و این به سردرگمی وی منجر می گردد. 

چرخاندن جمله و نوشتن آن بدین شکل بسیار بهتر است : « در میان تظاهر کنندگان پروفسور جان اسناج، سرپرست بخش ادبیات انگلیس نیز حضور داشت » این روش به بیننده در مورد آنچه که بعدا ً می بیند هشدار می دهد.

اگر بین کلمات و تصویر رابطه ظاهری وجود نداشته باشد بیننده گیج خواهد شد و یک اشتباه یک ثانیه ای تفاوت فراوانی به وجود می آورد.

کلمات و تصاویر همراه می توانند با یکدیگر در تضاد باشند یا حالات استعاره، کنایه و اشاره ای را ارائه کنند که کلمات یا تصاویر هیچ یک به تنهایی قادر به ارائه آنها نیستند.

:: نویسندگی متن فیلم خبری

فیلم خبری بر اساس تصویر نامه تهیه نمی شود و قالبا فقط بخشی از داستانی را که باید گفته شود را می پوشاند. فیلم خبری با عجله تدوین می شود و زمان اندکی به نویسنده واگذار می کند تا جملات خود را سیقل دهد.

اگر چه ممکن است فیلم فقط بخشی از خبر را گفته یا تصویر کند، وظیفه نویسنده خبر گفتن تمامی آن است.

رمز موفقیت در مرتبط ساختن کلام شفاهی با تصویر است. قالب معمول نوشتن یک مقدمه (پیش خبر) است که توسط خبر خوان (گوینده خبر) در تصویر ارائه می شود.

:: خبرگزاری ها منبع اصلی خبر

اطلاعات مربوط به متن از گزارش تصویر بردار بریده های خبر کتابخانه و نسخه خبر خبرگزاری جمع آوری می شود. خدمات تلگرافی خبرگزاری پایه و اساس برنامه خبری تلویزیونی می باشد.

به ندرت ممکن است نسخه خبر خبر گزاری را به شکلی که از دستگاه بیرون می آید برای پخش فرستاد.

متون گزارشگران مختلف در مورد یک موضوع مشابه بدون توجه به کیفیت آنها با یکدیگر مخلوط شده و برای همه اعضاء فرستاده می شود تا بر طبق سلیقه خود آن را تدوین کنند. در تلویزیون این معمولاً به معنی نوشتن مجدد است. یک دبیر خبر تلویزیونی باید از میان صدها کلمه آنهایی را که برای خبر ضروری می بیند بیرون آورده و برای فقط 20 یا 30 ثانیه خبر تنظیم کند.

:: نویسندگی برای گفتار خبری

center

نیازهای چنین متنی، صحت، نظم و ترتیب و ایجاز می باشد. متن باید در اولین شنیدن قابل فهم باشد.

این متن خبری، مانند اکثر خبرهای تلویزیونی در 45 ثانیه (حدود 100 کلمه) فشرده شده است که به راحتی نصف یک ستون را در روزنامه اشغال می کند. یک بخش خبری نیم ساعته می تواند حاوی فقط 4000 کلمه باشد.

روزنامه می تواند چیزهایی را که توجه همگان را جلب نمی کند چاپ کند. هر خواننده حق انتخاب، پذیرش یا رد آنچه را که در روزنامه است را دارد. چنانچه او بعد از خواندن عنوان و مقدمه دریافت که به موضوع علاقه ای ندارد و می تواند بدون وقفه در عمل خواندن روزنامه به متن دیگری بپردازد اما در روزنامه او نمی تواند از این ستون به آن ستون و از این صفحه به صفحه دیگر برود. اما باید اخبار را همچنان که در جریان دارد بپذیرد.

اختصار و ایجاز در اخبار تلویزیونی کمک بزرگی است. هیچ خبری نباید آنقدر طولانی شود که بخش عظیمی از بینندگان را خسته کند.

جملات باید کوتاه و ساده و در اولین شنود قابل درک باشد. بر خلاف خواننده، بیننده قادر به مکث و بازگشت برای هضم مطلب نیست.

یک روش مناسب برای نوشتن اخبار پیچیده این است که نسخه خبرگزاری را کلاً بخوانند تا مطالب آنها کاملا ً درک شود. آنگاه آن را کنار گذاشته و فکر کنند چگونه آن را برای همسر یا دوست خود تعریف می کردند.

تلویزیون برای نویسنده علاقه مندی که نوشتن را دوست دارد یا در خود نیاز به نوشتن را احساس می کند می تواند رسانه ناامید کننده ای باشد.

تلویزیون نوشته زنده را به تصاویر و رویداد تبدیل کرده، و افتخار و تحسین را به سوی مجری و کارگردان سرازیر می کند.طبقه بندی: برنامه سازی تلویزیون، 
دنبالک ها: منبع،
نظرات شما